Genel Bilgiler

Marmara Üniversitesi 

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü

 

 

Bölüm Başkanı Prof. Dr. Leyla COŞAN

 

Marmara Üniversitesi bünyesinde, 1991 yılında eğitime başlayan bölümümüz,  Alman Dili ve Edebiyatı alanında kaliteli ve kapsamlı bir lisans eğitimi vermenin yanı sıra, yüksek lisans ve doktora programları ile başarılı akademisyenler de yetiştirmektedir.

Bölüme kabul edilen öğrenciler, Almanca yabancı dil puanı ile bölüme giriş yaparak, edebiyat ve dilbilim alanlarında oldukça donanımlı bir eğitim almaktadırlar. Temel edebiyat ve dilbilim derslerinin yanı sıra, edebiyat ve dilbiliminin alt dallarına ilişkin dersler de verilmektedir. Seçmeli dersler, yan dal ve çift ana dal gibi diğer eğitim yolları ile de, öğrencilerin Alman Dili ve Edebiyatı eğitiminin yanı sıra, mesleki hayatlarında fayda sağlayacak şekilde, kültürel ve sosyal olarak da donanımlı birer mezun olmaları sağlanmaktadır.

Üniversite ve/veya bölüm tarafından sağlanmış olan ve çalışmaların devam ettiği yurt dışı anlaşmalar kapsamında öğrencilerimiz, anlaşma programına uygun olarak belirli sürelerle Almanya’da da eğitim görebilmektedirler. Gerek özel anlaşmalar gerekse devletlerarası sağlanmış değişim programları desteğiyle sağlanan bu tür eğitim programları, öğrencilerimizin eğitim aldıkları alanda vizyonlarının genişlemesini sağlamaktadır.

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünün çalışma alanı yazılı metindir. Ögrencilere, Almanca edebi metinlerin incelenmesi ve yorumlanması için gerekli yetilerini ortaya çıkaracak ve geliştirecek düzeyde eğitim verilmektedir. 

 

“Cisimlere dair felsefi bilimler için,  fizikle kimya neyse,  insanlığa dair bilimler için de filoloji odur...”

                                                                                                                                                                                                                           Ernest Renan

 

 

Yıllara Göre Bölüm Başkanları:

2000-2018  Prof. Dr. Acar SEVİM

1996-2000  Doç. Dr. Hakan ÇİL

1983-1996  Prof. Dr. Neşe ONURAL.

 

 

 

 

 


Bu sayfa German Language and Literature tarafından en son 01.06.2020 14:48:46 tarihinde güncellenmiştir.

Alman Dili ve Edebiyatı

HIZLI ERİŞİM